chovateľská stanica „spod Kunovej“ slovenský kopov kopov-matta matta kopov novinky

Aktuality 2012


Veselé Vianoce a šťastný nový rok
        26 Dec 2012


To tu ešte nebolo... Príprava na Tatranský pohár bola zbytočná...
        20 Okt 2012

ZÁVISŤ – STUPÍDNOSŤ – AROGANCIA - CHAOS

Dňa 23.sept. 2012 som prihlásil kopovku KENDY na Tatranský pohár 2012. Po telefonickej komunikácii s výcvikárom klubu p. M. Vetrákom mi bolo doporučené urýchlene poslať prihlášku. V tom čase bol prihlásený len jeden kopov majiteľa pána R. Krššáka. Začal som intenzívnu prípravu na vrcholovú súťaž. Týždeň pred akciou mi oznámil priateľ R. Krššák, že moja sučka nie je v zozname prihlásených kopovov napriek tomu, že som bol prihlásený ako druhý v poradí. Celkovo bolo v tom čase prihlásených päť kopovov. Výcvikár klubu osobne volal predsedu klubu p. Jevčáka, ktorý mi po ňom odkázal, že mu mám zavolať a že „on mi to vysvetlí“. Pán Jevčák mi následne telefonicky dal vyrozumenie, že „moja osoba nie je vhodná zastupovať KCHSK“. Na moju otázku, čo to má celé znamenať odpovedal, že mi „dá vedieť neskôr, že sa nemám báť a len ticho čakať“. Odmietol aj možnosť predviesť sučku iným rodinným príslušníkom. Bol som ohromený touto komunikáciou. Žijem s týmto plemenom desaťročia, osobne som poznal všetkých predsedov klubu, ako aj ostatných funkcionárom od vzniku KCHSK, taktiež v materskom KCHD, ale takéto jednanie som nikdy u nikoho z nich nezažil.

Od poslednej konferencie sa v klube začali diať veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Záhadné „rozšírenie členskej základne klubu“ takmer výlučne z východného Slovenska tesne pred poslednou konferenciou. Tým sa zákonite zmenil počet „vybraných delegátov“ z východu, k pomernému zastúpeniu riadnych členov z ostatného Slovenska. Netolerovanie členov iného názoru k zásadným veciam v klube. Vylúčenie niektorých členov predošlého výboru z klubu. Odchod ďalších členov z terajšieho výboru klubu. Zastrašovanie, demagógia, stupídnosť, arogancia a klamstvo za klamstvom priniesli to, že členská základňa sa rozdelila už nie len na „východ / stred a západ“, ale na zopár „verných“ a tých ostatných, aj keď sú v nepomernej väčšine. Časť členov sa už ani nepokúša nič riešiť, pretože v tom nevidí zmysel. Hlavne, keď sa v klubovom Spravodaji uvádza len „tá istá pravda“. Priateľstvo začína byť podmienené loajálnosťou. Vrcholom tejto „spanilej jazdy“ bol chovateľský zámer na šľachtenie nízkonohého kopova. Tento blud sa chválabohu podarilo zastaviť, nakoľko jednoznačná väčšina členov na Slovensku vyjadrila pohoršenie nad absurdnou myšlienkou . Tlak kynologickej verejnosti na každom poli a vytvorenie petície za Mimoriadnu konferenciu KCHSK urobili svoje. Stupídnosť tohto chovateľského zámeru bola zastavená.

To čo sa stalo teraz mne, sa môže stať každému inému členovi, ktorý vyjadrí svoj názor, kritiku a postoj k zásadným veciam, týkajúcich sa nášho národného plemena. Čo na tom, že sa opakovane porušia právne normy týkajúce sa členstva v KCHSK. Ale potom podľa čoho sa má tento klub riadiť?!

Myslím, že je na čase ukončiť tento chaos. Inak tu bude o chvíľu X klubov namiesto jedného a pevného, kde budú platiť rovnaké pravidlá pre všetkých členov bez rozdielu. Aby mal niekto obavu podať ruku na kynologickej akcii kamarátovi len preto, aby ho nespájali s iným, možno „nežiadúcim názorom“, je prinajmenšom smiešne. Toto história kopoviarstva asi nepamätá.

Osobne nemám obavu o budúcnosť nášho klubu. Naopak, myslím si, že vo veľmi blízkej dobe sa oba kluby spoja do pôvodného, materského KCHSK. Veď tento klub predsa patril k najlepším kynologickým klubom pri SPZ , bol uznávaný v strednej a západnej Európe a hlavne patril všetkým členom bez rozdielu tak so svojimi právami ako aj povinnosťami.

Jozef Matta

akt

Leto na dvore
        20 Okt 2012

Pár fotiek z jedného krásneho letného víkendu :)

akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt

KVSK 2012 Bijacovce
        15 Sep 2012

Veľmi ma teší, že som mohol stretnúť veľa priateľov na peknej kynologickej akcii. Dnes vidím, že šteňatá išli do správnych rúk. Je radosť stretnúť takýchto kopoviarov. Bolo mi cťou potriasť Vám pravicou.
Gratulujem a želám veľa úspechov! matta

SUMO spod Kunovej - V1, CAC + k.ch.
SURI spod Kunovej - k.ch. (Oblastný víťaz Dolný Kubín)
TREVIS spod Kunovej - V1, CAJC, Klubový víťaz ml. psy 2012 + k.ch.
SELI spod Kunovej - V + k.ch.
TASHA spod Kunovej - V1, CAJC, Klubový víťaz ml. suky 2012 + k.ch.


akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt

DUODANUBE 2012
        18 - 19 Aug 2012

18. August 2012:
TREVIS spod Kunovej: V1, CAJC

19. August 2012:
TREVIS spod Kunovej: V1, CAJC, BOB
TAIRA spod Kunovej: V

akt akt akt akt akt akt akt akt

Umattu zápasí so svojím bratom Trevisom.
        8 Aug 2012Spojenie Honey & Athos neúspešné.
        1 Aug 2012

Spojenie „HONEY“ ASTA Hricov dvor so psom ATHOS zo Sahajdovho dvora nebolo úspešné a Honey nezostala kotná. Predpokladom neúspechu mohlo byť krytie vo vyššom štádiu honcovania.

S Umattu na hríboch
        29 Jún 2012

Dnes sme sa vybrali s UMATTU do Štiavnice na hríby. V lese sa správala výborne. Všetko ovoniavala, samostatne behala sem a tam, samozrejme v bezpečnej vzdialenosti pri nás.

akt akt akt akt akt akt akt akt


Šteniatka z vrhu „U“ sú u nových majiteľov
        8 Júl 2012

Dnes odchádzali šteniatka do nových domovov. Bol to krásny deň, strávený so skvelými ľuďmi, atmosféra u nás doma bola úžasná. Veľmi nás teší, keď vieme, že naše šteniatka sú v dobrých rukách. Novým majiteľom prajeme veľa šťastia a trpezlivosti pri výchove a želáme veľa úspechov. Verím, že zostaneme v kontakte a čoskoro sa znovu stretneme. :)
ULLAN - jediný pes z vrhu zostal na Slovensku.
ULKA II. - Slovensko
ULLA - Slovensko
UMATTU - zostala v našej chovateľskej stanici
UMKA - Srbsko
UNA - Slovinsko
UNNA - išla do Chorvatska, k majiteľovi, ktorý mal sučku TARU z minuloročného vrhu, ktorá bohužial tragicky uhynula. Veríme, že UNNA bude mať v živote viac šťastia.
URSA WARRIOR - je prvé šteniatko v Estónsku. Veľa šťastia!


MVP NitraCACIB
        10 Jún 2012

V nedeľu sme sa zúčastnili s Tairou a Trevisom na ich prvej výstave. Obaja si počíňali veľmi dobre, iba Trevis na začiatku v kruhu trochu vyvádzal. Kopovov posudzoval pán László Erdős, HU.
Hodnetenie bolo nasledovné:

TREVIS spod Kunovej - výborný 1, CAJC
TAIRA spod Kunovej - výborný 1, CAJC, DERBY WINNER 2012

V záverečných súťažiach Trevis získal tretie miesto vo Veľkej cene národných plemien, ktorú posudzoval pán Josef Mravík, SK.

akt akt akt akt akt akt akt akt akt akt


MVP NitraCACIB - posudzovanie kopovov
        9 Jún 2012

V sobotu som v Nitre posudzoval v kruhu Slovenských kopovov. Panovala veľmi príjemná atmosféra. Všetci vystavovatelia aj ich kopovy to výborne zvládli. Bolo prihlásených 12 kopovov.

PSI: 3
Trieda mladých:
CVIK z Evkinho Dvora - výborný 1, CAJC, Junior BOB, BOB, JUNIOR GRAND PRIX SLOVAKIA WINNER 2012
SARIK spod Kunovej - výborný 2
CHYTRÁK spod Kokavskej Varty - výborný 3

SUKY: 9
Trieda mladých:
TAŠA spod Kunovej - výborný 1, CAJC, JUNIOR GRAND PRIX SLOVAKIA WINNER 2012
CINA z Evkinho Dvora - výborný 2
MEGY spod Vysokej - výborný 3
VIKI Nižná Voľa - výborný 4

Trieda stredná:
INA Rubany vrch - veľmi dobrý

Trieda otvorená:
KITA spod Vysokej - výborný 1, CAC, CACIB, GRAND PRIX SLOVAKIA WINNER 2012
GAMA z Polciny - výborný 2, Res.CAC, Res.CACIB
CITA z Mičinského hája - nenastúpil

Trieda pracovná:
ARISSA spod Macovho vrchu - výborný 1
Krytie
        20 Máj 2012

20. mája 2012 prebehlo párenie „HONEY“ ASTA Hricov dvor so psom ATHOS zo Sahajdovho dvora.

ATHOS zo Sahajdovho dvora
Rodokmeň: TU KLIKNI
Výb.,CAC, R.CAC
SD, FSMP I.c
PF II.c
DBK - A/B
47 cm

akt

KENDY po pôrode
        17 Máj 2012

Očakávaný vrh od KENDY je už na svete. Zo spojenia Div. ARIS Morské oko a KENDY spod Kunovej sa 16. mája 2012 narodilo 11 šteniatok. Pôrod prebehol na 60. deň gravidity, trval od 18:30 do 01:30. Narodili sa 2 psíky a 9 sučiek, z toho jeden psík sa narodil neživý. Ostatné šteniatka sú bez problémov.
Ponechali sme 7 sučiek a 1 psíka. Celý vrh je pekne vyrovnaný.

akt akt

TAIRA na čakanej
        28 Apr 2012

Zatiaľ čo Trevis naháňal na výstave fenky, Taira si zvykala na postriežku.

akt akt

Svetová klubová výstava
        28 Apr 2012

V sobotu sme sa boli pozrieť s Trevisom na Svetovú klubovú výstavu slovenských kopovov vo Zvolene. Zatiaľ len ako diváci, kedže až v máji bude mať Trevis 9 mesiacov. Bolo prihlásených 96 jedincov, z toho 1 psík a 2 sučky z našej chovateľskej stanice.
SARIK spod Kunovej bol v triede mladých ohodnotený známkou V2. Psov posudzoval pán MVDr. Vladimír Piskay.
SORA spod Kunovej získala v triede mladých známku VD a PINK spod Kunovej známku V3 v triede strednej. Sučky posudzoval pán Ing. Štefan Štefík.

akt akt akt akt akt akt akt akt

Kotná Kendy
        27 Apr 2012


Očakávame šteniatka
        17 Mar 2012

17.marca 2012 prebehlo párenie KENDY spod Kunovej so psom Div. ARIS Morské oko. Očakávaný pôrod 16. mája 2012.

Div. ARIS Morské oko
Rodokmeň: TU KLIKNI
Výb., CAJC, CAC, SKVM 2010
Diviačiar
SD I.c - 185 b.
Víťaz ŠSSK I.c
Poľsko-súťaž I.cena - 3.miesto
PPSK 2011 I.cena - 3.miesto
DBK - A/A
48 cm

akt akt