chovateľská stanica „spod Kunovej“ slovenský kopov kopov-matta matta kopov novinky

Aktuality 2015


Posledné dni v roku 2015
        31 Dec 2015


Fotenie s Beatou Hranaiovou
        27 Dec 2015

Mali sme tú česť stráviť jedno hmlisté popoludnie s Beatou Hranaiovou - veľmi talentovanou a vášnivou fotografkou zvierat. Má niekoľkoročné skúseností s fotografovaním zvierat, prírody a krajiny. Beata v súčasnosti žije v Londýne, VB. Je tiež jedna zo psích fotografov zastúpených v Kennel Club Picture Library.
Navštívte www.bacreativephotography.co.uk ak chcete vidieť viac z jej skvelej práce.

Krytie Trevis & Seli
        25 Dec 2015

Dňa 25.12.2015 prebehlo párenie sučky SELI spod Kunovej s naším psom TREVIS spod Kunovej.
Chovateľ: Martin Mičev: Hybe 37, 032 31 Hybe, SLOVAKIA, +421 910 996 703, micev.martin@gmail.com

Div. SELI spod Kunovej
Otec: DAN spod Sobrany
Matka: ASTA Hricov dvor
Dátum narodenia: 07. 05. 2011
43 cm, DBK A/A

Pracovné ocenenia
Diviačiar, R.CACIT
Memoriál Andreja Renča 2014 - I.cena / 191b.
Putovný pohár 2014 - I.cena / 200b.
Putovný pohár 2013 - Najlepšia práca na umelo založenej nepofarbenej stope - I.cena / 202b.
Tatranský pohár 2013 - Víťaz & Najlepšia práca na stope - I.cena / 360b.
SD, ŠSD, FSMP- I.cena

Výstavné ocenenia
Medzinárodný šampión krásy - C.I.B.
Európsky víťaz Brno 2014
Slovenský šampión krásy
4xCAC, R.CAC, 3xCACIB, BOS, 2xBOB, BOG3, BOG5, Cena národných plemien-2. a 4.miesto

Veselé Vianoce & PF 2016
        24 Dec 2015

Pokojné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2016 Vám zo srdca želá dvoj- a štvornohý tím CHS "spod Kunovej".


55 rokov chovu slovenského kopova
        28 Nov 2015

Rodina kopoviarov - Mattovci slávili 55 rokov chovu slovenského kopova. Prvý kopov s PP - sučka slovenského kopova na dvore Mattovcov v roku 1960 pochádzala od nestora slovenskej kynológie pána Kolomana Slimáka. Krásne jubileum oslávili spoločne s priateľmi a majiteľmi slovenského kopova z chovateľskej stanice „spod Kunovej“ na spoločnej poľovačke na diviaky. Počas posledného novembrového víkendu v PZ OLŠAVA Davidov KENDY, TREVIS, ZAIRA, SELI, TASHA a IRIS spod Kunovej predviedli svoje kopoviarske umenie. Chýbal FRANK spod Kunovej, ktorý napriek veku 10rokov pracuje ako“mladík“. Aj t. č. sa zotavoval z poranenia od diviaka z poslednej poľovačky. Účastný bol aj náš priateľ, kopoviar zo Švédska p. Glenn Johansson s kopovkou HONDOU. V prvom pohone bolo minimálne štyridsať diviakov. Napriek ukážkovej práci psov sa podarilo uloviť „len štyroch diviakov“. V náročnom teréne, kde sme v minulosti organizovali aj MAR, by bol výsledok poľovačky bez dobrých duričov prinajmenšom neistý. Napriek tomu, že boli pripravené štyri pohony, realizovali sme len dva. V druhom pohone sme boli radi, že končíme. Počasie bolo veľmi náročne. Husté sneženie významne znemožňovalo jeho riadny priebeh. O to krajší bol záver pri slávnostnom výrade a následný spoločenský večer v KD Davidov. Myslím, že sa k tejto krásnej akcii - oslave chovu národného plemena – slovenského kopova v našej rodine určite vrátime. Všetkým zúčastneným ešte raz pekne ďakujeme a srdečne želáme veľa zdaru v ďalšom chove a napredovaní slovenského kopova. Pri tejto príležitosti sme poďakovali za vzornú reprezentáciu a rozvoj kopoviarstva z našej CHS p. Martinovi Mičevovi s diviačiarkou SELI spod Kunovej,víťazkou TPSK a PPSK, MAR v I.c., Mgr. B. Bučokovi s TASHOU spod Kunovej, Jánovi Šoganičovi za prácu so psom - diviačiarom LAPAJOM spod Kunovej, víťazom MAR, D. Liškovi za prácu s FRANKOM spod Kunovej. Teší nás, že nám bolo dožičené dožiť sa tejto krásnej chvíle a zároveň nás to utvrdzuje v tom, že naša práca prispela svojou troškou k rozvoju národného plemena - Slovenského kopova doma aj v zahraničí. Slovenským kopovom zdar! matta


Krásna jesenná prechádzka
        8 Nov 2015

Aisha Amore Mio a Acksven prvýkrát na prechádzke v lese.


Výber na MAR 2015
        31 Okt 2015

S Trevisom sme sa zúčastnili výberu na MAR 2015 v diviačom oplôtku Divín pri Lúčenci. Podcenili sme prípravu na túto akciu. Väčšinu času som venoval príprave na TPSK 2015 t.j. výcviku na dohľadávku jelenej zveri. TREVISA som hlavne kondične vôbec nepripravil na prácu s diviačou zverou. Napriek tomu, že diviačiu zver v oplôtku vyhľadal, zotrval pri nej neštandardne krátky čas, ktorý nestačil na „vstupenku“ na MAR. Nič podobné som s týmto psom v živote nezažil a verím, že už ani nezažijem. Pes kondične úplne zlyhal. Z oplôtku odchádzal s jazykom po zem... jednoducho nanič. Bohužiaľ, nemohol som kombinovať prípravu na TPSK 2015 s prípravou na MAR, nakoľko TPSK je založený na náročnosti dohľadávky jelenej zveri, čo vyžaduje úplne inú prípravu. Zvlášť keď výber na MAR nasledoval za 5 dní po TPSK.

Jednoducho neabsolvovať ani raz výcvik v diviačom oplôtku takmer rok a neabsolvovať ani jednu poľovačku na diviaky pred MAR je hlúposť. TREVIS nebol kondične pripravený na výber MARu a taký bol aj výsledok. Rovnako dopadol aj Braňo Bučok s TASHOU. „Človek asi musí občas padnúť, aby potom zase lepšie kráčal“. Učíme sa celý život...:)jmatta


Foto © Jaroslav Kýpeť


TATRANSKÝ POHÁR 2015
        24-25 Okt 2015

V malebnom prostredí Račkovej doliny na úpätí Vysokých Tatier usporiadal KCHSK pri SPZ tretí ročník Tatranského pohára SK (TPSK). Zúčastnili sme sa na ňom s TREVISOM. Môžem povedať, že akcia na mňa pôsobila od začiatku veľmi dobrým dojmom. Serióznu prípravu akcie potvrdil aj priebeh oboch dní súťaže. Po zahájení v sobotu ráno pri hoteli Akademik sa začali skúšať jednotlivé disciplíny. Umelo založené stopy jelenej zveri boli zakladané deň pred súťažou vo veľmi náročnom teréne. Bola to jedna z najnáročnejších stôp, ktorú som mohol s kopovom robiť. Náročnosť stopy potvrdili všetci vodiči na TPSK. Pred polnocou boli nahlásené dva prirodzené postrely diviačej zveri. Prvý si vyžreboval TREVIS, druhý Jožko Králik s CAROM Parichvost. Obe dohľadávky kopovy zvládli úspešne a bez zaváhania. Osobne oceňujem výber lokality Račkovej doliny, ktorá sa po každej stránke vynikajúco hodí na takúto súťaž. Založenie jelenej stopy bolo ukážkové a náročnosť stopy zodpovedala charakteru súťaže. Venovali sme s TREVISOM príprave na Tatranský pohár 2015 seriózny čas a prinieslo to svoje ovocie. TREVIS spod Kunovej sa stal Víťazom TPSK 2015.


Foto © Daniel Marko


Niečo končí, niečo začína...
        26 Sep 2015

Tento víkend sa pomaly skončili krásne a nebojím sa povedať rozprávkové chvíle, ktoré sme prežili s prvým vrhom od našej sučky Vienny. Výchove a prosperovaniu šteniatok doprialo aj výborné počasie predlženého leta. Štyria bratia a päť sestier sa denne mohli vyhrať do sýtosti. Nezabudnuteľné ranné stretnutia s deviatimi šarvancami, denné hry, večerné vystrájanie s naplnenými bruškami nám ostanú hádam navždy v pamäti. Takto strávené chvíle so štencami považujem za najpodstatnejšie pre ich vývoj od narodenia až do odobratia šteniatok novými majiteľmi. Bez takejto starostlivosti si neviem predstaviť socializáciu šteňaťa a následnú adaptáciu v prostredí budúceho majiteľa. Mrzí nás, že sa nedá vyhovieť každému, kto má záujem o toto krásne plemeno. Na druhej strane nás ale teší, že sme mali šťastie prežiť úžasné dva mesiace s novými prírastkami v našej kopoviarskej rodine. Teší nás, že sme v nových majiteľoch šteniat spoznali veľmi príjemných a zaujímavých ľudí, ktorí dávajú predpoklad, že budú hájiť farby Slovenského kopova v rôznych krajinách Európy. Veríme, že mladé kopovčeky budú mať veľa príležitosti rozvíjať vlohy, ktoré im darovali ich rodičia Vienna a Haro.

ACKSVEN - modrý ♂ - Peter Iby, Švédsko
ALF - červený ♂ - Andreas Markwart, Nemecko
ARES - žltý ♂ - Jaroslav Hudák, Slovensko
ARGO - zelený ♂ - Fabio Volpi, Taliansko
AGACHE - ružová ♀ - David Simon, Francúzsko
AISHA AMORE MIO - červené pasiky ♀ , zostáva v našej CHS
ALPHA - šedá ♀ - Dalibor Vuković, Chorvátsko
ARTEMIS - fialová ♀ - Martin Vetešník, Česká Republika
ASTRA - modré pásiky ♀ - Radovan Krššák, Slovensko


Šteniatka - Vrh "A"
        13 Sep 2015


Šteniatka - Vrh "A"
        7 Sep 2015

Viennine a Harove šteniatka mali v nedeľu 5 týždňov. V piatok sme ich druhýkrát odčervovali a popritom ich vážili, vážia od 2000 po 2600 gramov. Na fotkách sú fenky s obojkami, psíkovia zatiaľ bez.

Šteniatka - Vrh "A"
        23 Aug 2015

Šteniatka mali 3 týždne.

Šteniatka - Vrh "A"
        18 Aug 2015

Šteniatka mali 2 týždne.

Noc, ktorá stála za to
        30 Júl 2015

Večer začal veľmi zaujímavo. Obdobie srnčej ruje sa naplno prejavilo. Už pri mojom príchode na sedačku sa venoval krásne založený srnec rujnej srnke. Po polhodine sa na poli hraničiacom s poľnohospodárskym družstvom zjavil mladý jelienok. Srnčia zver opustila pole. Nato sa zjavila líška. Zavládlo asi polhodinové ticho. Okolo 22.00 sa konečne zjavil v rohu poľa diviak. Pri jasnom mesačnom svite bolo vidieť, že zver je sama. Aj silueta napovedala, že ide pravdepodobne o kanca. Zrazu sa, ale diviakovi niečo znepáčilo a vyrazil späť k hrubej hore. Nepovažujem za poľovnícke strieľať na raticovú zver pri úniku, ktorá je otočená zadkom. Diviak dorazil k húštine, otočil sa celým bokom a ostal vetriť. Využil som tento moment na streľbu. Po 15minútach som odkrokoval vzdialenosť a nebola malá, nie menej ako 170metrov. V mieste, kde diviak stál som našiel svetlú krv. Farbil aj ďalej po stope. Nedovolil som si ale nasledovať diviaka v neprehľadnom teréne. Ohlásil som kamarátov a išli sme dohľadávať najprv s Jankovou kopovkov a následne s Jozefovou BF. Bohužiaľ diviaka sme nenašli. Nedalo sa nič robiť, išiel som ešte pre môjho psa a mladšiu sučku. Pes síce mal silný záujem o stopu a vzdialil sa na 10-15 minút, ale diviaka sme do jednej hodiny rána nenašli. Ráno som vyštartoval s najstaršou sučkou Kendy. Pre extrémne hustý porast v jarku nebolo možné sledovať sučku na remeni. Už som načisto strácal nádej, že diviaka dohľadáme, čo potvrdzovalo aj to, že diviak farbil možno 10-15 metrov a ďalej už vôbec. Suka sa stratila z dosahu a ja som nemal inú možnosť, len na slepo postupovať sporadicky aj po štyroch popri jarku. Po chvíli sa pred koncom jarku „Hliboká dolina“ ozval vytúžený štekot. Už mi nevadilo ani tŕnie, ani černičie. Letel som za hlasom suky. Keď Kendy zistila moju prítomnosť ešte náruživejšie začala diviaka hlásiť. Napriek tomu som videl, že má pred zverou rešpekt. Verím, že cítila, že diviak je vo veľmi dobrom stave, aby si dovolila ísť na kontakt. Zavolal som kamarátov do dediny a jeden z nich sa ihneď vydal za mnou. Videl som zopár krát poľovníkov v nemocnici po napadnutí postrieľaným diviakom a nedovolil som postupovať húštinou. Zvlášť, keď som videl, že aj tak ostrá suka sa správa s rešpektom. Možno desať minút som vydržal čakať, ale potom mi to už nedalo. Zase po štyroch som sa slimačím tempom blížil ku kancovi. Konečne som ho zbadal, lepšie povedané len hlavu. Kanec bol zaľahnutý ako keby v brlohu, hlava napriamená mojim smerom a sledoval raz Kendy a raz mňa. To už som, ale ani chvíľu neváhal. Napriek tomu, že ma veľmi lákalo zvečniť túto originálnu scenériu na kamere, lebo takéto chvíle nezažíva poľovník často, bolo by to, ale nezodpovedné takto hazardovať zo zdravím, diviaka som dostrelil. Pri vývrhu sme zistili, že bol zasiahnutý na „vysokú komoru“, mal poškodené možno menej ako petinu pľúc, nič viac. Vôbec nekrvácal. Mali sme šťastie, že sa nerozhodol vyraziť, nakoľko poranenie bolo veľmi slabé. Po postrele prešiel približne tristo metrov terénom, ktorý má zdravý človek problém prejsť. Miesto na zaľahnutie si vybral možno 15metrov na studničkou. Nebyť psa, s istotou môžem tvrdiť, že tento diviak by nikdy nebol dohľadaný. Lovu zdar!

Šteniatka - Vrh "A"
        10 Aug 2015

VIENNA spod Kunovej a HARO Dzunošaj 2 augusta priviedli na svet 12 šteniatok - 6 psíkov a 6 sučiek. Ponechali sme si 4 psíkov a 5 sučiek. Šteniatka včera oslávili 1 týždeň, krásne rastú a priberajú na váhe.

Práca rezbára Ing. Jána Homolu
        


Relax pod tujami
        21 Júl 2015


IRIS spod Kunovej po dohľadávke diviaka
        2 Júl 2015


Lovu zdar!
        1 Júl 2015


Lov srnca zahraničnými hosťami
        

Začiatok sezóny každoročne patrí lovu srnca zahraničnými hosťami. Aj toho roku boli hostia z Tyrolska veľmi úspešní. Príjemné chvíle prežité v Slanských vrchoch zanechali u hostí pekné spomienky.

Krytie VIENNA & HARO
        3 Jún 2015

3. júna prebehlo párenie VIENNA spod Kunovej so psom HARO Dzunošaj. Očakávaný pôrod 3.-5. august 2015.

Svetová špeciálna výstava slovenských národných plemien & SKV & MVP
        5-6 Jún 2015

SVETOVÁ ŠPECIÁLNA VÝSTAVA SLOVENSKÝCH NÁRODNÝCH PLEMIEN & SVETOVÁ KLUBOVÁ VÝSTAVA - 5. jún 2015
Rozhodca: Adrián Kališ

TREVIS spod Kunovej - tr. šampiónov: Výborný 1, CAC, CACIB, BOB, Svetový klubový víťaz 2015, World Special Winner 2015, Best in Show 3

ZAIRA PRINCEZNA spod Kunovej - tr. mladší dorast: Veľmi nádejný 1, World Special Minor Puppy Winner 2015


MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA PSOV - 6. jún 2015
Rozhodca: Jozef Jursa

TREVIS spod Kunovej - tr. šampiónov: Výborný 1, CAC, R.CACIB

ZAIRA PRINCEZNA spod Kunovej - tr. mladší dorast: Veľmi nádejný 1, Grand Prix Slovakia Minor Puppy Winner 2015

Zbojník, Zanzibar, Zippy & Zaira
        7 Apr 2015


Vrh "Z" - 6 týždňov
        3 Apr 2015

Zanzibar - modrý obojok - 4820g
Zippy - červený obojok - 4980g
Zbojník - zelený obojok - 3770g
Zaira - ružový obojok - 4260g

Vrh "Z" - 5 týždňov
        31 Mar 2015

Zanzibar - modrý obojok - 3600g
Zippy - červený obojokr - 3540g
Zbojník - zelený obojok - 2830g
Zaira - ružový obojok - 3320g

TREVIS spod Kunovej
        27 Mar 2015

Chovný pes

Vrh "Z" - 4 týždne
        22 Mar 2015

Zanzibar - modrý obojok - 2695g
Zippy - červený obojok - 2650g
Zbojník - zelený obojok - 2210g
Zaira - ružový obojok - 2380g

Šteniatka mali 3 týždne
        16 Mar 2015

Zanzibar - modrý obojok - 2027g
Zippy - červený obojok - 1900g
Zbojník - zelený obojok - 1620g
Zaira - ružový obojok - 1700g


UMATTU spod Kunovej
        8 Mar 2015

Slnečná nedeľa 8. marca 2015 v obci Divín patrila slovenským kopovom. Na bonitácii z výkonu a exteriéru sa zišli kopoviari z viacerých regiónov Slovenska. Našu CHS reprezentovala UMATTU spod Kunovej. Jej výborná práca v diviačom oplôtku bola ohodnotená bonitačnou komisiou rozhodcov najvyšším koeficientom. Sučka pracovala s diviačou zverou intenzívne a bez prestávky až do odvolania vodičom. Úsmev na tvári a potlesk divákov si zaslúžil aj spôsob odvolania sučky z oplôtku. UMATTU týmto splnila podmienky chovnosti. Klobúk dolu pred dlhoročnými kopoviarmi regiónu, ktorí vytvorili veľmi príjemnú atmosféru s bohatým občerstvením pre všetkých účastníkov.

Prvýkrát vonku
        6 Mar 2015

Zaira, Zippy, Zbojník a Zanzibar majú 2 týždne.

MVP Nitra
        1 Mar 2015

VIENNA spod Kunovej (CAJC) na fotke s veľmi nádejnou mladou vystavovateľkou :)

Otec vrhu "Z" - FRANK spod Kunovej
        1 Mar 2015

Meno: FRANK spod Kunovej
Dátum narodenia: 27.10.2005
Otec: ZAPO Čisté bučiny
Matka: CARA spod Kunovej
Výstavné ocenenia: 2xCAC, CACIB, BOB
Pracovné ocenenia: SD 1.cena

Rodina spod Kunovej sa rozrástla!
        21 Feb 2015

Kendynke a Frankovi sa 20.2. narodili 4 šteniatka - traja psíkovia a jedna sučka. Pod menší počet šteniat sa zrejme podpísal vyšší vek oboch rodičov.

Šťastný deň sv. Valentína!
        14 Feb 2015

Dávka šteniatkovskej lásky príde dúfam už čoskoro.

Vyšetrenie DBK - TREVIS a UMATTU
        26 Jan 2015

TREVIS a UMATTU spod Kunovej absolvovali vyšetrenie DBK obaja s výsledkom A/A.

Snehové radovánky
        26 Jan 2015


Pár záberov zo sezóny 2014
        Jan 2015


SD - VIENNA spod Kunovej
        10-11 Jan 2015

10.a 11.jan.2015 absolvovala VIENNA spod Kunovej duričské skúšky. Poctivá príprava na SD a spoločné poľovačky na diviaky priniesli svoje ovocie. Vlohy, ktoré získala do vienka sa mohli prejaviť. Sučka sa na SD predstavila v najlepšom svetle. Po výbornej práci s diviačou zverou počas poľovačky a s kvalitnou prácou pri ostatných disciplínach získala 212 bodov a stala sa tak Víťazom duričských skúšok. Za výbornou prácu s diviačou zverou, výborné hľadanie a durenie, ako aj hlasitosť na čerstvej stope, jej rozhodcovský zbor udelil titul „Diviačiar“. Veríme, že ak tejto sučke bude priať zdravie, dá o sebe v blízkej budúcnosti v kopoviarskej obci určite vedieť.